امروز : شنبه, 03 تیر 1396

24 ژانویه 1872، تولد موریس ویلیام تراورز شیمی‌دان انگلیسی

IMAGE

تراورز با شیمی‌دان اسکاتلندی ویلیام رمزی در اکتشاف گازهای نجیب کریپتون (Kr)، زنون (Ne) و نئون (Ne) همکاری...

ادامه مطلب...

گرافن

IMAGE

اگر چه کربن می تواند با پیوند برقرار کردن با چهار اتم  یک شبکه ی سه بعدی در الماس را ایجاد کند ، اما وقتی کربن با سه اتم کربن پیوند برقرار میکند یک ورقه ی دوبعدی ایجاد می شود .  این ورقه ها را گرافن می نامند .

...

ادامه مطلب...

ویتامین آ

IMAGE

ویتامین آ

رتینول یا ویتامین A یکی از ویتامینهای محلول در چربی می‌باشد. ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A هستند و در طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت...

ادامه مطلب...

نایلون 6

IMAGE

نایلون 6 یکی از اعضای خانواده ی پلیمرهای ترموپلاستیک نایلونی است که به نام پلی آمید شناخته می شوند. نایلون 6 نخستین بار توسط پول اسکلاک تولید شد. نایلون 6 یکی از پرکاربرد ترین پلیمرها است. الیاف نایلون 6 بسیار محکم...

ادامه مطلب...

سوربیتول

IMAGE

سوربیتول یک الکل پلی هیدریک می باشد و در طبیعت به طور گسترده ای توزیع شده است غنی ترین منبع سوربیتول دانه های سماق کوهی (Rowan or maintain Ash berry) می باشد . اما فراورده طبیعی و دست نخورده آن از نظر تجارتی ارزشی ندارد .این ماده...

ادامه مطلب...

اسید کربنیک

IMAGE

اسید کربنیک در نتیجه واکنش دی‌اکسید کربن و آب تولید می‌شود.

  ادامه مطلب...

تترامتيل سيلان (TMS)

IMAGE

تترامتيل سيلان (TMS) يا 4(CH3)Si در مطالعات پروتوني رزونانس مغناطيسي هسته NMR به عنوان استاندارد دروني استفاده مي‌شود.

ادامه مطلب...

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید

IMAGE

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید PFOA یا پنتادکافلوئورو اکتانوئیک اسید یک مایع بی رنگ با دمای جوش در حد 189 – 192 درجه سانتی گراد می باشد. این ماده به طور گسترده به عنوان یک سورفاکتانت در پلیمریزاسیون امولسیون...

ادامه مطلب...

هیدروژن سولفید

IMAGE

هیدروژن سولفید (H2S) گازی بی رنگ و متراکم می باشد. در غلظت کم بوی تخم مرغ آب پز داشته و در غلظت بالا به شدت سمی بوده و حتی دارای قابلیت انفجار است. این گاز در طبیعت...

ادامه مطلب...

فورانیول عامل بوی توت فرنگی

IMAGE

فورانیول ترکیبی طبیعی با اتمهای اکسیژن در گروه عاملی کتون، هیدروکسیل و اتر می باشد. این ترکیب در ابتدا به عنوان ماده بوی توت فرنگی شناخته شد اما در سایر مواد غذایی...

ادامه مطلب...

مجله علمی ـ خبری کمیکا فروردین ماه 1395

IMAGE

در این شماره می خوانید:

>> گرمایش زمین: یخچالهای طبیعی نیوزلند بیست درصد کوتاه تر شده اند

>> روش تازه محققان برای درمان سکته مغزی

>> خزانه جهانی برای نگهداری بذرهای کشاورزی در قطب شمال

>> استفاده از امواج فراصوتی برای بهبود کیفیت نان

ادامه مطلب...

واکنشهای شیمیایی کوپل شده برگشت ناپذیر در الکتروشیمی

زمانی که یک واکنش غیربرگشت پذیر با یک واکنش الکتروشیمیایی نرنستی کوپل شود، منحنی جریان ـ پتانسیل می تواند برای کسب اطلاعات سینتیکی از واکنش در محلول به کار برده شود. به سیستم زیر توجه کنید، فرض کنید واکنش شیمیایی مرتبه اول می باشد:

 


در سیستم فوق، k ثابت سرعت (با واحد s-1) واکنش تخریب R می باشد. به مثال زیر در مورد پارا ـ آمینو فنول در محیط اسیدی توجه کنید:

 

واکنش شیمیایی انجام شده روی انتقال جرم و کاهش O تأثیری ندارد، اما سرعت ناپدید شدن R از سطح الکترود را افزایش می دهد. که همین تفاوت با سیستم قبلی باعث تغییر منحنی جریان ـ پتانسیل می شود.

در عدم حضور واکنش شیمیایی، نیمرخ غلظتی گونه R به گونه ای است که غلظت R از سطح الکترود از مقدار CR (x=0) شروع شده و به صورت خطی تا مرز خارجی لایه نفوذ نرنستی (یعنی فاصله d از سطح الکترود) تغییر کرده و به صفر می رسد. اما وقتی که واکنش شیمیایی وجود دارد، یک مسیر جدیدی برای  حذف R ایجاد می کند، به طوری که در حضور این واکنش، دیگر نیمرخ غلظتی R تا مرز خارجی لایه نفوذ یعنی تا فاصله d ادامه نمی یابد. بنابراین وقتی واکنشی شیمیایی حضور دارد، شیب نیمرخ غلظتی افزایش یافته و انتقال جرم به بیرون از سطح الکترود تقویت می شود. برای مواقعی که یک رفتار پایا در سیستم وجود دارد مانند وقتی که از الکترود دیسک چرخان استفاده می شود، فرض می شود، سرعت ناپدید شدن R از سطح الکترود با سرعت نفوذ در غیاب واکنش (یعنی mRCR (x=0)) به علاوه مقداری متناسب با سرعت واکنش شیمیایی (یعنی mkCR (x=0)) برابر است. از آنجایی که سرعت مصرف گونه Ox در واکنش الکتروشیمایی با سرعت تولید گونه R برابر بوده، بنابراین داریم:

 

در عبارت فوق، کمیت m ثابت تناسب دارای واحد cm می باشد، حاصلضرب mk باید دارای واحد cm.s-1 باشد. کمیت m را ضخامت لایه واکنش(Reaction layer thickness)  می نامند.

با جایگذاری روابط مختلف، به مجموعه روابط زیر می رسیم:

 

یا

 

که در این، کمیت E'­­1/2 را می توان کمیت پتانسیل نیمه موج مشروط نامید که به صورت زیر تعریف می شود:

 

همچنین،

 

در رابطه فوق، E1/2 پتانسیل نیمه موج واکنش الکتروشیمیایی بدون واکنش شیمیایی کوپل شده می باشد. (یعنی واکنش الکتروشیمیایی که سینتیک آن توسط واکنش شیمیایی مختل نشده است.)

 

دو حالت مرزی پیش می آید:

الف) حالتی که  یعنی mk << mR، باشد. در این حالت می توان از واکنش شیمیایی کوپل شده صرف نظر کرد. و شرایط مانند واکنش الکتروشیمیایی معمولی می باشد.

ب) حالتی که mk/mR >> 1 باشد، در این حالت واکنش شیمیایی کوپل شده غالب شده، بنابراین رابطه پتانسیل نیم موج به صورت زیر در می آید:

 

نتیجه اینکه منحنی کاهشی جریان ـ پتانسیل بدون تغییر شکل به سمت پتانسیل های مثبت تر شیفت پیدا می کند.

برای یک الکترود دیسک چرخان، داریم:

 

بنابراین:

 

نتیجه اینکه اگر سرعت چرخش یعنی w را افزایش دهیم، موج کاهشی به سمت پتانسیل های منفی تر جابجا می شود. به طوری که یک افزایش 10 برابر در سرعت چرخش، باعث تغییری معادل n/0.03 (معادل 0.03 ولت روی n) ولت می شود. به شکل زیر توجه کنید:

 

 


 دانشنامه تخصصی شیمی ـ کمیکا

دکتر عبدالرضا خواجه زاده


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 • شیمی عمومی
 • طیف سنجی
 • جداسازی و کروماتوگرافی
 • الکتروشیمی
 • شیمی آلی
 • محیط زیست
 • تقویم شیمی
 • مولکول شیمی
 • طیف سنج جرمی
 • شیمی فیزیک
 • شیمی مواد غذایی
 • نانوشیمی
 • شیمی و کامپیوتر
 • شیمی تجزیه
 • مجله علمی ـ خبری کمیکا
 • دانلودها
 • سم شناسی

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

آمار سایت

424514
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
166
766
5403
412568
22919
28376
424514

آی‌پی شما: 54.146.18.105
امروز: شنبه، 03 تیر 1396 - ساعت: 03:04:44