امروز : شنبه, 03 تیر 1396

24 ژانویه 1872، تولد موریس ویلیام تراورز شیمی‌دان انگلیسی

IMAGE

تراورز با شیمی‌دان اسکاتلندی ویلیام رمزی در اکتشاف گازهای نجیب کریپتون (Kr)، زنون (Ne) و نئون (Ne) همکاری...

ادامه مطلب...

گرافن

IMAGE

اگر چه کربن می تواند با پیوند برقرار کردن با چهار اتم  یک شبکه ی سه بعدی در الماس را ایجاد کند ، اما وقتی کربن با سه اتم کربن پیوند برقرار میکند یک ورقه ی دوبعدی ایجاد می شود .  این ورقه ها را گرافن می نامند .

...

ادامه مطلب...

ویتامین آ

IMAGE

ویتامین آ

رتینول یا ویتامین A یکی از ویتامینهای محلول در چربی می‌باشد. ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A هستند و در طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت...

ادامه مطلب...

نایلون 6

IMAGE

نایلون 6 یکی از اعضای خانواده ی پلیمرهای ترموپلاستیک نایلونی است که به نام پلی آمید شناخته می شوند. نایلون 6 نخستین بار توسط پول اسکلاک تولید شد. نایلون 6 یکی از پرکاربرد ترین پلیمرها است. الیاف نایلون 6 بسیار محکم...

ادامه مطلب...

سوربیتول

IMAGE

سوربیتول یک الکل پلی هیدریک می باشد و در طبیعت به طور گسترده ای توزیع شده است غنی ترین منبع سوربیتول دانه های سماق کوهی (Rowan or maintain Ash berry) می باشد . اما فراورده طبیعی و دست نخورده آن از نظر تجارتی ارزشی ندارد .این ماده...

ادامه مطلب...

اسید کربنیک

IMAGE

اسید کربنیک در نتیجه واکنش دی‌اکسید کربن و آب تولید می‌شود.

  ادامه مطلب...

تترامتيل سيلان (TMS)

IMAGE

تترامتيل سيلان (TMS) يا 4(CH3)Si در مطالعات پروتوني رزونانس مغناطيسي هسته NMR به عنوان استاندارد دروني استفاده مي‌شود.

ادامه مطلب...

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید

IMAGE

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید PFOA یا پنتادکافلوئورو اکتانوئیک اسید یک مایع بی رنگ با دمای جوش در حد 189 – 192 درجه سانتی گراد می باشد. این ماده به طور گسترده به عنوان یک سورفاکتانت در پلیمریزاسیون امولسیون...

ادامه مطلب...

هیدروژن سولفید

IMAGE

هیدروژن سولفید (H2S) گازی بی رنگ و متراکم می باشد. در غلظت کم بوی تخم مرغ آب پز داشته و در غلظت بالا به شدت سمی بوده و حتی دارای قابلیت انفجار است. این گاز در طبیعت...

ادامه مطلب...

فورانیول عامل بوی توت فرنگی

IMAGE

فورانیول ترکیبی طبیعی با اتمهای اکسیژن در گروه عاملی کتون، هیدروکسیل و اتر می باشد. این ترکیب در ابتدا به عنوان ماده بوی توت فرنگی شناخته شد اما در سایر مواد غذایی...

ادامه مطلب...

مجله علمی ـ خبری کمیکا فروردین ماه 1395

IMAGE

در این شماره می خوانید:

>> گرمایش زمین: یخچالهای طبیعی نیوزلند بیست درصد کوتاه تر شده اند

>> روش تازه محققان برای درمان سکته مغزی

>> خزانه جهانی برای نگهداری بذرهای کشاورزی در قطب شمال

>> استفاده از امواج فراصوتی برای بهبود کیفیت نان

ادامه مطلب...

میکروالکترودهای جیوه ای

در ولتامتری، سنجش تحت یک قطبش غلظتی انجام می گیرد، برای رسیدن به قطبش غلظتی، باید از الکترودهایی با سطح تماس خیلی کوچک مانند ریزالکترودها استفاده شود. این الکترودها تنوع بسیار زیادی داشته و از جنسهای مختلفی ساخته می شوند، برای مثال می توان یک فلز بی اثر مانند پلاتین، طلا و یا گرافیت و یا یک نیم رسانا مانند قلع یا ایندیم اکسید را که در غلافی از تفلون قرار گرفته است و فقط نوک آن برای انجام واکنش اکسایش ـ کاهش آزاد است، به عنوان یک ریزالکترود به کار برد.

با هر کدام از این الکترودها (رساناها) می توان در محدوده  خاصی از پتانسیل کار کرد. این محدوده پتانسیل (که اصطلاحاً Potential window نامیده می شود) به جنس الکترود و ترکیب محلول بستگی دارد.

محدوده این پتانسیل به اکسایش آب و کاهش یون هیدروژن در محلول مورد نظر برمی گردد. به طور کلی در پتانسیل های خیلی مثبت، اکسایش آب و تولید O2 مولکولی و در پتانسیل های خیلی منفی، کاهش یون هیدروژن و تولید هیدروژن مولکولی (گازی)، رخ داده و پتانسیل ارزشمند را برای کار با هر الکترود محدود می کند.

بنابراین به نظر می رسد، نتوان در پتانسیل های منفی تر از صفر ولت، با ولتامتری کار کرد، زیرا یونهای هیدروژن شروع به احیاء شدن کرده و سیگنال مربوط به آنالیت را می پوشانند. اما همانطور که قبلاً هم گفته شد، در مورد الکترودی مانند جیوه، به خاطر اضافه ولتاژ زیاد احیاء هیدروژن روی آن، می توان پتانسیل های خیلی منفی را روی این الکترود به کار برد.

در ولتامتری، ریز الکترودهای جیوه ای استفاده وسیعی دارند.

 انواع ریزالکترودهای جیوه ای: به طور کلی چهار نوع ریز الکترود جیوه ای موجود است:

1-   الکترود صفحه ای (Planar electrode): یک فیلم نازک جیوه ای، روی یک صفحه رسانا می باشد. به عبارتی جیوه به روش رسوبگری روی این صفحه رسانا قرار گرفته است.

2-   الکترود جیوه ای قطره آویزان (Hanging Merwry Drop Electrode): این الکترود که با HMDE هم نشان داده می شود، یک لوله موئینه، متصل به یک مخزن جیوه ای بوده، که در نوک آن یک قطره جیوه آویزان است و به منزله یک ریز الکترود عمل می کند. به راحتی  می توان با زدن یک ضربه به لوله، قطره جیوه را انداخت، تا قطره جدید حکم یک الکترود تازه را بازی کند.

3-   الکترود جیوه ای قطره چکان (Dropping Mercury Electrode): این الکترود ر ا به اختصار با DME نشان می دهیم، از یک لوله موئینه به طول حدود 10 cm، قطر داخلی 0.05 mm درست شده است، جیوه از درون آن توسط یک ستون از جیوه با ارتفاع 50 cm به بیرون رانده می شود.

قطر لوله موئینه، طوری تنظیم شده است که هر قطره دارای عمر 2 - 6 ثانیه است. و قطر قطره 0.5 -1 mm می باشد.

4-     الکترود جیوه ای قطره ای استاتیک (Static Mercury Dropp Electrode):

این الکترود که به اختصار با SMDE  نشان می دهیم. دارای سیستمی پیچیده تر بوده و هم به صورت DME و هم HMDE می تواند عمل کند. در واقع دارای ساختاری شبیه به HMDE است. فقط به یک سیستم ضربه زدن مکانیکی مجهز شده است که قابل تنظیم بوده و می تواند با ضربه های بسیار دقیق، قطرات قابل تنظیم را رها کند.

شکل این چهارنوع الکترود را در زیر مشاهده می کنید.


دانشنامه تخصصی شیمی ـ کمیکا

دکتر عبدالرضا خواجه زاده


 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 • شیمی عمومی
 • طیف سنجی
 • جداسازی و کروماتوگرافی
 • الکتروشیمی
 • شیمی آلی
 • محیط زیست
 • تقویم شیمی
 • مولکول شیمی
 • طیف سنج جرمی
 • شیمی فیزیک
 • شیمی مواد غذایی
 • نانوشیمی
 • شیمی و کامپیوتر
 • شیمی تجزیه
 • مجله علمی ـ خبری کمیکا
 • دانلودها
 • سم شناسی

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

آمار سایت

424515
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
167
766
5404
412568
22920
28376
424515

آی‌پی شما: 54.146.18.105
امروز: شنبه، 03 تیر 1396 - ساعت: 03:04:57