امروز : شنبه, 03 تیر 1396

24 ژانویه 1872، تولد موریس ویلیام تراورز شیمی‌دان انگلیسی

IMAGE

تراورز با شیمی‌دان اسکاتلندی ویلیام رمزی در اکتشاف گازهای نجیب کریپتون (Kr)، زنون (Ne) و نئون (Ne) همکاری...

ادامه مطلب...

گرافن

IMAGE

اگر چه کربن می تواند با پیوند برقرار کردن با چهار اتم  یک شبکه ی سه بعدی در الماس را ایجاد کند ، اما وقتی کربن با سه اتم کربن پیوند برقرار میکند یک ورقه ی دوبعدی ایجاد می شود .  این ورقه ها را گرافن می نامند .

...

ادامه مطلب...

ویتامین آ

IMAGE

ویتامین آ

رتینول یا ویتامین A یکی از ویتامینهای محلول در چربی می‌باشد. ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A هستند و در طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت...

ادامه مطلب...

نایلون 6

IMAGE

نایلون 6 یکی از اعضای خانواده ی پلیمرهای ترموپلاستیک نایلونی است که به نام پلی آمید شناخته می شوند. نایلون 6 نخستین بار توسط پول اسکلاک تولید شد. نایلون 6 یکی از پرکاربرد ترین پلیمرها است. الیاف نایلون 6 بسیار محکم...

ادامه مطلب...

سوربیتول

IMAGE

سوربیتول یک الکل پلی هیدریک می باشد و در طبیعت به طور گسترده ای توزیع شده است غنی ترین منبع سوربیتول دانه های سماق کوهی (Rowan or maintain Ash berry) می باشد . اما فراورده طبیعی و دست نخورده آن از نظر تجارتی ارزشی ندارد .این ماده...

ادامه مطلب...

اسید کربنیک

IMAGE

اسید کربنیک در نتیجه واکنش دی‌اکسید کربن و آب تولید می‌شود.

  ادامه مطلب...

تترامتيل سيلان (TMS)

IMAGE

تترامتيل سيلان (TMS) يا 4(CH3)Si در مطالعات پروتوني رزونانس مغناطيسي هسته NMR به عنوان استاندارد دروني استفاده مي‌شود.

ادامه مطلب...

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید

IMAGE

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید PFOA یا پنتادکافلوئورو اکتانوئیک اسید یک مایع بی رنگ با دمای جوش در حد 189 – 192 درجه سانتی گراد می باشد. این ماده به طور گسترده به عنوان یک سورفاکتانت در پلیمریزاسیون امولسیون...

ادامه مطلب...

هیدروژن سولفید

IMAGE

هیدروژن سولفید (H2S) گازی بی رنگ و متراکم می باشد. در غلظت کم بوی تخم مرغ آب پز داشته و در غلظت بالا به شدت سمی بوده و حتی دارای قابلیت انفجار است. این گاز در طبیعت...

ادامه مطلب...

فورانیول عامل بوی توت فرنگی

IMAGE

فورانیول ترکیبی طبیعی با اتمهای اکسیژن در گروه عاملی کتون، هیدروکسیل و اتر می باشد. این ترکیب در ابتدا به عنوان ماده بوی توت فرنگی شناخته شد اما در سایر مواد غذایی...

ادامه مطلب...

مجله علمی ـ خبری کمیکا فروردین ماه 1395

IMAGE

در این شماره می خوانید:

>> گرمایش زمین: یخچالهای طبیعی نیوزلند بیست درصد کوتاه تر شده اند

>> روش تازه محققان برای درمان سکته مغزی

>> خزانه جهانی برای نگهداری بذرهای کشاورزی در قطب شمال

>> استفاده از امواج فراصوتی برای بهبود کیفیت نان

ادامه مطلب...

ترسیم نمودار هیستوگرام (فراوانی) در اکسل

نمودارهای فراوانی یا هیستوگرام، فراوانی اعداد برحسب بازه آنها می باشد. این نمودارهای در علوم مختلف از جمله شیمی کاربرد گسترده ای دارند.

به منظور ترسیم نمودارهای فراوانی در اکسل، ابتدا باید افزونه مناسب را به این نرم افزار اضافه کنید. برای اینکار به منوی File رفته و گزینه Options را انتخاب کنید. در پنجره باز شده مانند شکل زیر، گزینه Analysis ToolPak  را انتخاب کنید.

با کلیک روی کلید OK، این ابزار به منوی Data در اکسل اضافه می شود.

حال به سراغ ترسیم نمودار هیستوگرام یا فراوانی می رویم. برای اینکار تعدادی عدد را در یک ستون از اکسل و بازه دلخواه آنها را در ستون دیگر وارد کنید. برای مثال به جدول شکل زیر توجه کنید:

اعداد اصلی را در ستون A وارد کرده ایم. در ستون B بازه های دلخواه برای محاسبه فراوانی آنها وارد شده است. منظور از ستون B در جدول فوق این است که می خواهیم فراوانی اعداد را در بازه های 0 – 10، 10 – 20، 20 – 30 و درنهایت 30 – 40 محاسبه کنیم. به ستون اول یعنی داده های اصلی Input range و به ستون دوم یا بازه های فراوانی bin گفته می شود.

اکنون به منوی Data رفته و گزینه Data Analysis (همان گزینه که به عنوان افزونه به اکسل اضافه کردید) و سپس گزینه Histogram  را انتخاب کنید.

با اینکار پنجره زیر برای دریافت مشخصات داده ها، باز می شود.

روی باکس Input range کلیک کرده و ستون اصلی داده های خود (در این مثال ستون A) و برای باکس Bin Range ستون بازه (در این مثال ستون B) را انتخاب کنید. برای مشاهده خروجی به صورت نمودار، گزینه Chart Output را تیک بزنید. و اگر می خواهید جدول خروجی را در مکانی خاص مشاهده کنید، گزینه Output Range را تیک زده و در باکس جلوی آن یک خانه از اکسل را انتخاب کنید تا اکسل به طور اتوماتیک جدول خروجی را در آن محدوده نمایش دهد. اگر گزینه New worksheet Ply تیک زده باشد، اکسل به طور اتوماتیک یک صفحه جدید باز کرده و در آن داده های خروجی را نمایش می دهد.

با فشردن کلید OK، داده های خروجی و همچنین نمودار را مشاهده خواهید کرد:

حالت پیش فرض منحنی فراوانی، منحنی میله ای مانند شکل فوق است. می توانید با کلیک راست روی منحنی و انتخاب گزینه Change Series Chart type، نمودار دلخواه را انتخاب کنید. برای مثال در شکل زیر نمودار از نوع Line  انتخاب شده است.

همچنین می توانید، در جدول خروجی که توسط اکسل ایجاد شده است، در ستون Bin به دلخواه اعداد بازه (یعنی Bin یا همان اعداد محور Xها) را تغییر دهید. به شکل زیر توجه کنید:

با اینکار، فراوانی در محور Yها و بازه ها به طور مشخص در نمودار Xها مشاهده می شود.

 


دانشنامه تخصصی شیمی ـ کمیکا

دکتر عبدالرضاخواجه زاده


 

 • شیمی عمومی
 • طیف سنجی
 • جداسازی و کروماتوگرافی
 • الکتروشیمی
 • شیمی آلی
 • محیط زیست
 • تقویم شیمی
 • مولکول شیمی
 • طیف سنج جرمی
 • شیمی فیزیک
 • شیمی مواد غذایی
 • نانوشیمی
 • شیمی و کامپیوتر
 • شیمی تجزیه
 • مجله علمی ـ خبری کمیکا
 • دانلودها
 • سم شناسی

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

آمار سایت

424481
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
133
766
5370
412568
22886
28376
424481

آی‌پی شما: 54.146.18.105
امروز: شنبه، 03 تیر 1396 - ساعت: 03:04:37