امروز : شنبه, 03 تیر 1396

24 ژانویه 1872، تولد موریس ویلیام تراورز شیمی‌دان انگلیسی

IMAGE

تراورز با شیمی‌دان اسکاتلندی ویلیام رمزی در اکتشاف گازهای نجیب کریپتون (Kr)، زنون (Ne) و نئون (Ne) همکاری...

ادامه مطلب...

گرافن

IMAGE

اگر چه کربن می تواند با پیوند برقرار کردن با چهار اتم  یک شبکه ی سه بعدی در الماس را ایجاد کند ، اما وقتی کربن با سه اتم کربن پیوند برقرار میکند یک ورقه ی دوبعدی ایجاد می شود .  این ورقه ها را گرافن می نامند .

...

ادامه مطلب...

ویتامین آ

IMAGE

ویتامین آ

رتینول یا ویتامین A یکی از ویتامینهای محلول در چربی می‌باشد. ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A هستند و در طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت...

ادامه مطلب...

نایلون 6

IMAGE

نایلون 6 یکی از اعضای خانواده ی پلیمرهای ترموپلاستیک نایلونی است که به نام پلی آمید شناخته می شوند. نایلون 6 نخستین بار توسط پول اسکلاک تولید شد. نایلون 6 یکی از پرکاربرد ترین پلیمرها است. الیاف نایلون 6 بسیار محکم...

ادامه مطلب...

سوربیتول

IMAGE

سوربیتول یک الکل پلی هیدریک می باشد و در طبیعت به طور گسترده ای توزیع شده است غنی ترین منبع سوربیتول دانه های سماق کوهی (Rowan or maintain Ash berry) می باشد . اما فراورده طبیعی و دست نخورده آن از نظر تجارتی ارزشی ندارد .این ماده...

ادامه مطلب...

اسید کربنیک

IMAGE

اسید کربنیک در نتیجه واکنش دی‌اکسید کربن و آب تولید می‌شود.

  ادامه مطلب...

تترامتيل سيلان (TMS)

IMAGE

تترامتيل سيلان (TMS) يا 4(CH3)Si در مطالعات پروتوني رزونانس مغناطيسي هسته NMR به عنوان استاندارد دروني استفاده مي‌شود.

ادامه مطلب...

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید

IMAGE

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید PFOA یا پنتادکافلوئورو اکتانوئیک اسید یک مایع بی رنگ با دمای جوش در حد 189 – 192 درجه سانتی گراد می باشد. این ماده به طور گسترده به عنوان یک سورفاکتانت در پلیمریزاسیون امولسیون...

ادامه مطلب...

هیدروژن سولفید

IMAGE

هیدروژن سولفید (H2S) گازی بی رنگ و متراکم می باشد. در غلظت کم بوی تخم مرغ آب پز داشته و در غلظت بالا به شدت سمی بوده و حتی دارای قابلیت انفجار است. این گاز در طبیعت...

ادامه مطلب...

فورانیول عامل بوی توت فرنگی

IMAGE

فورانیول ترکیبی طبیعی با اتمهای اکسیژن در گروه عاملی کتون، هیدروکسیل و اتر می باشد. این ترکیب در ابتدا به عنوان ماده بوی توت فرنگی شناخته شد اما در سایر مواد غذایی...

ادامه مطلب...

مجله علمی ـ خبری کمیکا فروردین ماه 1395

IMAGE

در این شماره می خوانید:

>> گرمایش زمین: یخچالهای طبیعی نیوزلند بیست درصد کوتاه تر شده اند

>> روش تازه محققان برای درمان سکته مغزی

>> خزانه جهانی برای نگهداری بذرهای کشاورزی در قطب شمال

>> استفاده از امواج فراصوتی برای بهبود کیفیت نان

ادامه مطلب...

آلودگی آب

در سال 1969 برای آلودگی آب، تعریف زیر ارائه شد: آلودگی آب عبارت است از افزایش هر ماده یا عامل شیمیایی، فیزیکی یا بیولوژیکی که موجب تغییر خواص آب یا تغییر نقش آب در مصارف آن شود.

از نظر تاریخی، حوادث مختلفی در زمینه آلودگی آب رخ داده است، برای مثال، در نوامبر سال 1986 بر اثر ریزش موادی شامل جیوه و انواع مواد آلی سمی مانند آفت کشها در رودخانه راین، تمام آبزیان از شهر بال سوئس تا ساحل هلند کشته شدند. همچنین در سالهای اخیر با غرق شدن تانکرهای بزرگ نفتی اقیانوس پیما یا به گل نشستن آنها آسیبهایی به حیات دریایی وارد آمده  است.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی تقریبآ از هر سه نفری که در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند یک نفر آب آشامیدنی سالم در دسترس ندارند . هر سال سه میلیون کودک زیر 10 سال به علت کمبود آب سالم و امکانات بهداشتی از از بین می روند.

 

عوامل آلاینده آب:

براساس نوع آبها، می توان عوامل آلاینده آب را به دو دسته، آلوده کننده آبهای زیر زمینی و آبهای سطحی تقسیم بندی کرد.

 

آلاینده های آب های زیر زمینی:

عوامل متعددی می توانند باعث آلودگی آبهای زیر زمینی شوند. آلودگی این آبها عموماً از سطح زمین منشاء می شود. برای مثال، کاتیونهایی که در معادن سطح زمین وجود دارند، ممکن است با آب باران شسته شده و پس از انجام واکنش های خاص به موادی تبدیل شوند که در اثر عبور از لایه های مختلف، به آبهای زیر زمینی برسند. برای مثال، در معادن زغال سنگ، ترکیب آهن (II) دی سولفید یا FeS (پیریت) وجود دارد که این ماده می تواند توسط آب باران شسته شده و در اثر هوا، این ماده تجزیه شده و دی اکسید یا تری اکسید گوگرد تولید می کند. که این ماده می تواند به اسید سولفوریک تبدیل شود. آب حاوی اسید سولفوریک با عبور از لایه های مختلف زمین به آبهای زیرزمینی رسیده و آن را آلوده می کند.

یکی دیگر از آلاینده های بسیار مهم آبهای زیرزمینی، فاضلابهای شهری می باشد. جمع شدن فاضلابهای شهری بویژه اگر در یک حوزه آهکی و یا شنی وارد شوند از آن که در معرض باکتریها قرار گیرند و تجزیه شوند، مستقیما و براحتی به مخازن زیرزمینی نفوذ پیدا کرده و موجب آلوده شدن آنها می‌شود.

ضایعات رادیواکتیو نیز یکی از عوامل آلوده کننده مهم منابع آبی زیرزمینی است. متاسفانه پس از تولید انرژی از مواد رادیواکتیو، زباله های باقی ماننده دارای هر سه نوع تشعشع آلفا، بتا و گاما می باشند. علاوه بر فرآوری و تصفیه شیمیایی، دفن کردن این زباله ها یکی از راههای حذف آنها از دسترس بشر می باشد.  زباله‌های تولید شده بر اثر همجوشی هسته‌ای با انبار شدن پس از صد سال دوباره قابل استفاده هستند، در مقابل زباله‌های تولیدی از شکافت هسته‌ای تا ۱۰۰۰۰ سال می‌توانند آثار رادیواکتیوی داشته باشند.

 

عوامل آلوده کننده آبهای سطحی:

آلاینده های آبهای سطحی را می توان برحسب منشاء به چند دسته تقسیم بندی کرد:

آلوده کننده‌های صنعتی: بسیاری از صنایع، فلزات سنگینی مانند جیوه، سرب و ... را بدون تصفیه نهایی پسماندها وارد محیط زیست و آبهای سطحی می کنند. این فلزات سنگین به شدت روی آبزیان تأثیر گذاشته و اگر این آبزیان به عنوان غذا در جوامع انسانی مصرف شود، آسیب جدی به انسان نیز در پی خواهد داشت.

آلاینده فاضلاب خانگی :کلیه پاک کننده‌ها که وارد آبهای سطحی می‌شوند ترکیباتی را در آبها وارد می‌کنند که اگر خنثی نشوند و یا توسط میکرو اورگانیسم‌ها تجزیه و تخریب نشوند بصورت سمی مهلک زیان بسیاری برای آبزیان ببار می‌آورند.

آلاینده های کشاورزی: حشره کشها، سموم دفع آفات نباتی و کودهای شیمیایی که از ضروریات توسعه کشاورزی است نا خواسته موجب آلودگی آبهای سطحی می‌شوند.


دانشنامه تخصصی شیمی ـ کمیکا

دکتر عبدالرضا خواجه زاده


 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 • شیمی عمومی
 • طیف سنجی
 • جداسازی و کروماتوگرافی
 • الکتروشیمی
 • شیمی آلی
 • محیط زیست
 • تقویم شیمی
 • مولکول شیمی
 • طیف سنج جرمی
 • شیمی فیزیک
 • شیمی مواد غذایی
 • نانوشیمی
 • شیمی و کامپیوتر
 • شیمی تجزیه
 • مجله علمی ـ خبری کمیکا
 • دانلودها
 • سم شناسی

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

آمار سایت

424451
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
103
766
5340
412568
22856
28376
424451

آی‌پی شما: 54.146.18.105
امروز: شنبه، 03 تیر 1396 - ساعت: 03:04:01