امروز : شنبه, 03 تیر 1396

24 ژانویه 1872، تولد موریس ویلیام تراورز شیمی‌دان انگلیسی

IMAGE

تراورز با شیمی‌دان اسکاتلندی ویلیام رمزی در اکتشاف گازهای نجیب کریپتون (Kr)، زنون (Ne) و نئون (Ne) همکاری...

ادامه مطلب...

گرافن

IMAGE

اگر چه کربن می تواند با پیوند برقرار کردن با چهار اتم  یک شبکه ی سه بعدی در الماس را ایجاد کند ، اما وقتی کربن با سه اتم کربن پیوند برقرار میکند یک ورقه ی دوبعدی ایجاد می شود .  این ورقه ها را گرافن می نامند .

...

ادامه مطلب...

ویتامین آ

IMAGE

ویتامین آ

رتینول یا ویتامین A یکی از ویتامینهای محلول در چربی می‌باشد. ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A هستند و در طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت...

ادامه مطلب...

نایلون 6

IMAGE

نایلون 6 یکی از اعضای خانواده ی پلیمرهای ترموپلاستیک نایلونی است که به نام پلی آمید شناخته می شوند. نایلون 6 نخستین بار توسط پول اسکلاک تولید شد. نایلون 6 یکی از پرکاربرد ترین پلیمرها است. الیاف نایلون 6 بسیار محکم...

ادامه مطلب...

سوربیتول

IMAGE

سوربیتول یک الکل پلی هیدریک می باشد و در طبیعت به طور گسترده ای توزیع شده است غنی ترین منبع سوربیتول دانه های سماق کوهی (Rowan or maintain Ash berry) می باشد . اما فراورده طبیعی و دست نخورده آن از نظر تجارتی ارزشی ندارد .این ماده...

ادامه مطلب...

اسید کربنیک

IMAGE

اسید کربنیک در نتیجه واکنش دی‌اکسید کربن و آب تولید می‌شود.

  ادامه مطلب...

تترامتيل سيلان (TMS)

IMAGE

تترامتيل سيلان (TMS) يا 4(CH3)Si در مطالعات پروتوني رزونانس مغناطيسي هسته NMR به عنوان استاندارد دروني استفاده مي‌شود.

ادامه مطلب...

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید

IMAGE

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید PFOA یا پنتادکافلوئورو اکتانوئیک اسید یک مایع بی رنگ با دمای جوش در حد 189 – 192 درجه سانتی گراد می باشد. این ماده به طور گسترده به عنوان یک سورفاکتانت در پلیمریزاسیون امولسیون...

ادامه مطلب...

هیدروژن سولفید

IMAGE

هیدروژن سولفید (H2S) گازی بی رنگ و متراکم می باشد. در غلظت کم بوی تخم مرغ آب پز داشته و در غلظت بالا به شدت سمی بوده و حتی دارای قابلیت انفجار است. این گاز در طبیعت...

ادامه مطلب...

فورانیول عامل بوی توت فرنگی

IMAGE

فورانیول ترکیبی طبیعی با اتمهای اکسیژن در گروه عاملی کتون، هیدروکسیل و اتر می باشد. این ترکیب در ابتدا به عنوان ماده بوی توت فرنگی شناخته شد اما در سایر مواد غذایی...

ادامه مطلب...

مجله علمی ـ خبری کمیکا فروردین ماه 1395

IMAGE

در این شماره می خوانید:

>> گرمایش زمین: یخچالهای طبیعی نیوزلند بیست درصد کوتاه تر شده اند

>> روش تازه محققان برای درمان سکته مغزی

>> خزانه جهانی برای نگهداری بذرهای کشاورزی در قطب شمال

>> استفاده از امواج فراصوتی برای بهبود کیفیت نان

ادامه مطلب...

هسته دوستهای آمینی و کاربردها ی آن در سنتز ترکیبات جدید

مقدمه اي از هسته دوستهاي آميني

از ميان ترکيبات آلي که خصلت بازي قابل ملاحظه اي دارند مهمترين آنها آمين ها هستند آنها  ترکيبات قطبي مي باشند به استثناي آمينهاي نوع سوم٬ مي توانند پيوند هيدروژني بين مولکولي تشکيل دهند. تمايل نيتروژن آمينها در به اشتراک گذاشتن اين جفت الکترونها زير بناي تمامي رفتار شيميايي آنها از جمله: خصلت بازي آنها به عنوان هسته دوست در جانشيني آليفا تيکي و نيز در جانشيني آسيل و واکنش پذيري غير عادي حلقه هاي آرماتيک داراي گروههاي آمينو و آمينهاي استخلاف شده مي باشد.

قدرت بازي آمينهاي آروماتيک به ميزان قابل ملاحظه اي کمتر از آلکيل آمينها است اين کاهش بازي به علت رزنانس زوج الکترون نيتروژن با حلقه بنزن است. رزنانس نه تنها دسترسي به زوج الکترون تنهاي نيتروژن را کم مي کند بلکه بر پايداري آمينهاي آرماتيک نيز مي افزايد که به اين ترتيب موجب مي شود که واکنش پذيري آنها در واکنش اسيد و باز کم شود.

فنيلن دي آمين

با نام عمومي دي آمينو بنزن مي باشند که داراي سه ايزومر  ارتو٬ متا٬ پارا مي باشند. در واقع اين ترکيبات يک آمين آروماتيک مي باشند و به دليل وجود دو گروه آمين به راحتي پليمره مي شوند و به عنوان باز در حلالهاي آبي واکنش داده و با اسيد فرم پايدار نمک را ايجاد مي کنند خاصيت برجسته شيميايي اين ترکيبات اکسيد شدن سريع آنها مي باشد که به آساني اکسيد و تشکيل کمپلکس رنگي مي دهند.

اين ترکيبات به راحتي در واکنشهاي N – آلکيل دار شدن و N- آسيل دار شدن شرکت مي کند. ايزومرهاي گوناگون داراي خواص شيميايي متفاوتي هستند که اين خواص به موقعيت متفاوت گروه هاي آمين بر مي گردد.

 

ارتو فنيلن دي آمين

ارتو فنيلن دي آمين در تشکيل حلقه هاي 5 يا 6 عضوي شرکت کرده و دستخوش بسياري از واکنشهاي حلقه زايي براي تهيه هتروسيکلها مي شود [4]. وقتي ارتو فنيلن دي آمينها با ترکيبات دو عاملي واکنش مي دهند ترکيبات حلقوي پلي کينوکسالين ها را ميتوانند ايجاد کنند

متا فنيلن دي آمين

متا فنيلن دي آمينها به آساني با اسيد کلريدها آسيله مي شوند و توليد آميدهاي استخلاف دار مي کند همچنين با دي اسيد کلريدها واکنش داده و پلي آميدها را تشکيل مي دهند.

متا فنيلن دي آمينها براي تهيه رزينهاي اپوکسي که در حلالهاي شيميايي و دماهاي بالا مقاوم مي باشند استفاده مي شود. همچنين براي تهيه رنگها به عنوان مثال رنگ قهوه اي کلاسيک رنگ نارنجي و مشکي اين ايزومر٬ به کاربرده مي شود.

 

پارا فنيلن دي آمين

پارا فنيلن دي آمينها سريع تر از ايزومرهاي متا وا رتو اکسيد شده به عنوان مثال اين ترکيبات در برابر بسياري از راديکالهاي آزاد  اکسيژن  يا هالوژن دار سريعا اکسيد مي شوند . مانند واکنش زير:

زماني که اين ترکيبات راديکالي ايجاد مي شود رزونانس وسيعي در ساختار ايجاد شده که باعث افزايش فعاليت اين ترکيبات مي شود.

اين ترکيبات تحت تاثير واکنشهاي افزايش 1 و 4 قرار مي گيرند و توليد تري و تترا آمينها کرده که سريعا اکسيد مي شوند . به دليل رزنانس بالايي که در ساختار اين ترکيبات وجود دارد رنگي مي باشند. به عنوان مثال باند روکسي باز1 که در اثر اکسيد شدن پارا فنيلن دي آمينها ايجاد مي شوند.

از پارا فنيلن دي آمينها براي ساختن پلي ايميد ها استفاده مي شود. همچنين ايزومر پارا دي آمين با بنزن دي کربوکسيل دي کلريد واکنش مي دهد و توليد آميدهاي آروماتيک کاملا خطي  مي کند.

 

مشخصات کيفي و فيزيکي

همه سه ايزومر ارتو و متا و پارا وقتي خالص هستند کريستالهاي جامدي مي باشند ٬ همه آنها به آساني قابل حل در آب داغ مي باشند همچنين در حلالهاي آلي مانند الکلها و اترها حل ميشوند و حلاليت آنها در آب سرد کاهش مي يابد.  به همين دليل ايزومر ارتو و پارا  دي آمينو بنزن  مي توانند به راحتي در آب سرد متبلور شوند. اين ترکيبات زماني که در معرض هوا قرار مي گيرند تيره و کدرمي شوند. نقاط ذوب و جوش فنيلن دي آمينها در جدول زير جمع آوري شده است.

 


دانشنامه تخصصی شیمی ـ کمیکا

دکتر الهام زارع نژاد


 1 - Bandrowski’s base (

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 • شیمی عمومی
 • طیف سنجی
 • جداسازی و کروماتوگرافی
 • الکتروشیمی
 • شیمی آلی
 • محیط زیست
 • تقویم شیمی
 • مولکول شیمی
 • طیف سنج جرمی
 • شیمی فیزیک
 • شیمی مواد غذایی
 • نانوشیمی
 • شیمی و کامپیوتر
 • شیمی تجزیه
 • مجله علمی ـ خبری کمیکا
 • دانلودها
 • سم شناسی

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

آمار سایت

424483
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
135
766
5372
412568
22888
28376
424483

آی‌پی شما: 54.146.18.105
امروز: شنبه، 03 تیر 1396 - ساعت: 03:04:56