امروز : جمعه, 02 تیر 1396

24 ژانویه 1872، تولد موریس ویلیام تراورز شیمی‌دان انگلیسی

IMAGE

تراورز با شیمی‌دان اسکاتلندی ویلیام رمزی در اکتشاف گازهای نجیب کریپتون (Kr)، زنون (Ne) و نئون (Ne) همکاری...

ادامه مطلب...

گرافن

IMAGE

اگر چه کربن می تواند با پیوند برقرار کردن با چهار اتم  یک شبکه ی سه بعدی در الماس را ایجاد کند ، اما وقتی کربن با سه اتم کربن پیوند برقرار میکند یک ورقه ی دوبعدی ایجاد می شود .  این ورقه ها را گرافن می نامند .

...

ادامه مطلب...

ویتامین آ

IMAGE

ویتامین آ

رتینول یا ویتامین A یکی از ویتامینهای محلول در چربی می‌باشد. ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A هستند و در طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت...

ادامه مطلب...

نایلون 6

IMAGE

نایلون 6 یکی از اعضای خانواده ی پلیمرهای ترموپلاستیک نایلونی است که به نام پلی آمید شناخته می شوند. نایلون 6 نخستین بار توسط پول اسکلاک تولید شد. نایلون 6 یکی از پرکاربرد ترین پلیمرها است. الیاف نایلون 6 بسیار محکم...

ادامه مطلب...

سوربیتول

IMAGE

سوربیتول یک الکل پلی هیدریک می باشد و در طبیعت به طور گسترده ای توزیع شده است غنی ترین منبع سوربیتول دانه های سماق کوهی (Rowan or maintain Ash berry) می باشد . اما فراورده طبیعی و دست نخورده آن از نظر تجارتی ارزشی ندارد .این ماده...

ادامه مطلب...

اسید کربنیک

IMAGE

اسید کربنیک در نتیجه واکنش دی‌اکسید کربن و آب تولید می‌شود.

  ادامه مطلب...

تترامتيل سيلان (TMS)

IMAGE

تترامتيل سيلان (TMS) يا 4(CH3)Si در مطالعات پروتوني رزونانس مغناطيسي هسته NMR به عنوان استاندارد دروني استفاده مي‌شود.

ادامه مطلب...

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید

IMAGE

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید PFOA یا پنتادکافلوئورو اکتانوئیک اسید یک مایع بی رنگ با دمای جوش در حد 189 – 192 درجه سانتی گراد می باشد. این ماده به طور گسترده به عنوان یک سورفاکتانت در پلیمریزاسیون امولسیون...

ادامه مطلب...

هیدروژن سولفید

IMAGE

هیدروژن سولفید (H2S) گازی بی رنگ و متراکم می باشد. در غلظت کم بوی تخم مرغ آب پز داشته و در غلظت بالا به شدت سمی بوده و حتی دارای قابلیت انفجار است. این گاز در طبیعت...

ادامه مطلب...

فورانیول عامل بوی توت فرنگی

IMAGE

فورانیول ترکیبی طبیعی با اتمهای اکسیژن در گروه عاملی کتون، هیدروکسیل و اتر می باشد. این ترکیب در ابتدا به عنوان ماده بوی توت فرنگی شناخته شد اما در سایر مواد غذایی...

ادامه مطلب...

مجله علمی ـ خبری کمیکا فروردین ماه 1395

IMAGE

در این شماره می خوانید:

>> گرمایش زمین: یخچالهای طبیعی نیوزلند بیست درصد کوتاه تر شده اند

>> روش تازه محققان برای درمان سکته مغزی

>> خزانه جهانی برای نگهداری بذرهای کشاورزی در قطب شمال

>> استفاده از امواج فراصوتی برای بهبود کیفیت نان

ادامه مطلب...

فاز ساکن و انواع آن درکروماتوگرافی گازی

در GC، فاز ساکن مایع باید دارای خصوصیات زیر باشد:

1- دارای فراریت کم باشد. به طول ایده آل دمای جوش مایع فاز ساکن باید حداقل 100 درجه سانتی گراد بیشتر از بالاترین دمای کاربری باشد.

2- مقاومت گرمایی

3- خنثایی شیمیایی

4- باید دارای خصوصیات حلالی مناسب مانند K’ و a مناسب باشد.

انتخاب نوع فاز ساکن اغلب نقش بسیار مهم و بحرانی را در جداسازی بازی می کند.

همانطور که می دانیم، آنچه باعث جداسازی مناسب می شود، اختلاف ثابتهای توزیع نمونه ها می باشد. البته اختلاف ثابتهای توزیع به تنهایی کافی نیست، بلکه این ثابتهای توزیع نباید خیلی کم یا خیلی بزرگ باشند. اگر ثابت توزیع خیلی بزرگ باشد، برای جداسازی نیاز به زمان ماند بالایی دارد و اگر خیلی کوچک باشد، ممکن است در ابتدای جداسازی پیک آناز دست برود.

برای آنکه زمان ماند مناسب در ستون ایجاد شود، گونه مورد جداسازی باید یک سازگاری اولیه (یعنی انحلال پذیری مناسب) با فاز ساکن داشته باشد. در اینجا می توان از قاعده like dissolves like استفاده کرد. دقت کنید که مفهوم این جمله به قطبیت گونه ها برمی گردد. قطبیت مولکول به ممان دوقطبی آن وابسته است. فازهای ساکن قطبی حاوی گروههای عاملی سیانید –CN، کربونیل –CO و هیدروکسید –OH می باشد. فازهای ساکن حاوی هیدروکربن ها و دی آلکیل سایلوکسان غیر قطبی می باشند. در حالی که فازهای ساکن پلی استر به شدت قطبی می باشد. آنالیت های قطبی شامل الکل ها، اسیدها و آمینها، آنالیتهای با قطبیت متوسط شامل اترها، کتون ها و آلدهیدها می باشند.

به عنوان یک اصل کلی، قطبیت فاز ساکن باید با قطبیت گونه های جداشونده جفت و جور باشد تا جداسازی مناسبی داشته باشیم. زمانی که این جفت و جوری خوب باشد، دمای جوش آنالیت ها، ترتیب شویش یا خروج آنها از ستون را مشخص می کند.

 

تقسیم بندی فاز ساکن

برای تقسیم بندی و انتخاب راحت تر فاز ساکن، نمایه های مختلفی تاکنون معرفی شده است. بسیاری از این روشهای تقسیم بندی براساس برهمکنش فاز ساکن با گونه های مختلف پایه گذاری شده است. در جدول زیر شش فاز ساکن متداول در GC را مشاهده می کنید:

این فازهای ساکن بیش از 90% جداسازی های مورد نیاز شیمیدانان را انجام می دهد. پنج تا از این شش فاز ساکن دارای پایه پلی دی متیل سایلوکسان (به صورت شکل زیر) می باشند:

در اولین ترکیب، یعنی پلی دی متیل سایلوکسان، تمام گروه های استخلافی R گروه متیل می باشند. این فاز ساکن نسبتاً غیر قطبی می باشد. در سایر مواد در جدول فوق، بعضی از گروه های R توسط گروههای مختلف دیگر مانند فنیل (-C6H5)، گروه سیانوپروپیل (-C3H6CN) و تری فلوئورو پروپیل (-C3H6CF3) جایگزین شده است.

پنجمین ترکیب در جدول فوق، پلی اتیلن گلیکول می باشد. ساختار این ترکیب به صورت شکل زیر است:

این فاز ساکن کاربرد گسترده ای برای جداسازی گونه های قطبی دارد.

 

ایجاد پیوند عرضی

برای افزایش طول عمر فاز ساکن و همچنین راحت تر تمیز کردن آن هنگام آلوده شدن توسط گونه های حل شونده، مولکولهای پلیمری فاز ساکن را با اتصالات عرضی استحکام بخشیده و همچنین از نوع فاز پیوندی (نوعی که در آن مولکولهای فاز ساکن توسط یک پیوند شیمیایی به بستر نگهدارنده اتصال یافته اند) استفاده می شود. در غیر این صورت، چه در موقع انجام عمل جداسازی و چه در موقع شستشوی ستون، نشتی در فاز ساکن زیاد خواهد شد.

برای ایجاد اتصالات عرضی (cross link)، بعد از پر شدن ستون توسط یکی از مواد فاز ساکن، ماده ای مانند یک پروکسید را وارد ستون کرده و ستون را گرما می دهند. با اینکار پروکسید به عنوان یک شروع کننده عمل کرده و باعث می شود بین گروههای متیل در زنجیره های پلیمری فاز ساکن توسط مکانیسم رادیکالی پیوند کربن ـ کربن ایجاد و پلهای عرضی تشکیل شود. این فیلمهای فاز ساکن تشکیل شده در ستون، دارای استحکام و پایداری گرمایی بالاتری هستند. گاهی برای تولید پیوندهای عرضی از تابش گاما نیز استفاده می شود.

ضخامت فیلم فاز ساکن: معمولاً در ستونهای تجاری، ضخامت فاز ساکن در حد 0.1 – 5 میکرومتر می باشد. همانطور که از مبحث مربوط به تئوری کروماتوگرافی می دانید، ضخامت فیلم فاز ساکن روی خواص بازداری و ظرفیت ستون مؤثر است.

معمولاً برای جداسازی گونه های بسیار فرار از فاز ساکن با ضخامت بیشتر استفاده می شود. زیرا این فاز ساکن گونه را بیشتر در خود نگه داشته، بنابراین زمان ماند افزایش می یابد. با کاهش فراریت گونه، بهتر است برای بهبود زمان ماند (کوتاهتر و معقول تر شدن آن) از ضخامت کمتر استفاده کرد.

 


دانشنامه تخصصی شیمی ـ کمیکا

دکتر عبدالرضا خواجه زاده


 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 • شیمی عمومی
 • طیف سنجی
 • جداسازی و کروماتوگرافی
 • الکتروشیمی
 • شیمی آلی
 • محیط زیست
 • تقویم شیمی
 • مولکول شیمی
 • طیف سنج جرمی
 • شیمی فیزیک
 • شیمی مواد غذایی
 • نانوشیمی
 • شیمی و کامپیوتر
 • شیمی تجزیه
 • مجله علمی ـ خبری کمیکا
 • دانلودها
 • سم شناسی

جدیدترین مطالب

پربازدیدترین مطالب

آمار سایت

424203
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
621
1083
5092
412568
22608
28376
424203

آی‌پی شما: 54.161.106.81
امروز: جمعه، 02 تیر 1396 - ساعت: 19:04:58