امروز : دوشنبه, 27 دی 1395

15 ژانویه 1784، اعلان ترکیب شیمیایی آب

IMAGE

دانشمندي بريتانيايي، هنري كاونديش تركيب شيميايي اب را در سال 1784 به انجمن سلطنتي بريتانيا اعلان كرد.

...

ادامه مطلب...

گرافن

IMAGE

اگر چه کربن می تواند با پیوند برقرار کردن با چهار اتم  یک شبکه ی سه بعدی در الماس را ایجاد کند ، اما وقتی کربن با سه اتم کربن پیوند برقرار میکند یک ورقه ی دوبعدی ایجاد می شود .  این ورقه ها را گرافن می نامند .

...

ادامه مطلب...

ویتامین آ

IMAGE

ویتامین آ

رتینول یا ویتامین A یکی از ویتامینهای محلول در چربی می‌باشد. ویتامین A از ترکیباتی به نام رتینوئیدها ساخته می‌شود که فرمهای فعال ویتامین A هستند و در طبیعت به چند صورت موجود می‌باشند. در طبیعت...

ادامه مطلب...

نایلون 6

IMAGE

نایلون 6 یکی از اعضای خانواده ی پلیمرهای ترموپلاستیک نایلونی است که به نام پلی آمید شناخته می شوند. نایلون 6 نخستین بار توسط پول اسکلاک تولید شد. نایلون 6 یکی از پرکاربرد ترین پلیمرها است. الیاف نایلون 6 بسیار محکم...

ادامه مطلب...

سوربیتول

IMAGE

سوربیتول یک الکل پلی هیدریک می باشد و در طبیعت به طور گسترده ای توزیع شده است غنی ترین منبع سوربیتول دانه های سماق کوهی (Rowan or maintain Ash berry) می باشد . اما فراورده طبیعی و دست نخورده آن از نظر تجارتی ارزشی ندارد .این ماده...

ادامه مطلب...

اسید کربنیک

IMAGE

اسید کربنیک در نتیجه واکنش دی‌اکسید کربن و آب تولید می‌شود.

  ادامه مطلب...

تترامتيل سيلان (TMS)

IMAGE

تترامتيل سيلان (TMS) يا 4(CH3)Si در مطالعات پروتوني رزونانس مغناطيسي هسته NMR به عنوان استاندارد دروني استفاده مي‌شود.

ادامه مطلب...

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید

IMAGE

پرفلوئورو اکتانوئیک اسید PFOA یا پنتادکافلوئورو اکتانوئیک اسید یک مایع بی رنگ با دمای جوش در حد 189 – 192 درجه سانتی گراد می باشد. این ماده به طور گسترده به عنوان یک سورفاکتانت در پلیمریزاسیون امولسیون...

ادامه مطلب...

هیدروژن سولفید

IMAGE

هیدروژن سولفید (H2S) گازی بی رنگ و متراکم می باشد. در غلظت کم بوی تخم مرغ آب پز داشته و در غلظت بالا به شدت سمی بوده و حتی دارای قابلیت انفجار است. این گاز در طبیعت...

ادامه مطلب...

فورانیول عامل بوی توت فرنگی

IMAGE

فورانیول ترکیبی طبیعی با اتمهای اکسیژن در گروه عاملی کتون، هیدروکسیل و اتر می باشد. این ترکیب در ابتدا به عنوان ماده بوی توت فرنگی شناخته شد اما در سایر مواد غذایی...

ادامه مطلب...

مجله علمی ـ خبری کمیکا فروردین ماه 1395

IMAGE

در این شماره می خوانید:

>> گرمایش زمین: یخچالهای طبیعی نیوزلند بیست درصد کوتاه تر شده اند

>> روش تازه محققان برای درمان سکته مغزی

>> خزانه جهانی برای نگهداری بذرهای کشاورزی در قطب شمال

>> استفاده از امواج فراصوتی برای بهبود کیفیت نان

ادامه مطلب...

انحراف از قانون بير در نتيجه نوفه دستگاهي

 

 

 

 

صحت و دقت تجزيه طيف نورسنجي اغلب به وسيله عدم قطعيت‌ها يا نوفه مربوط به دستگاه محدود مي‌شوند. مي‌توانيد براي اينكه درك بهتري از موضوع داشته باشيد، مقاله مربوط به "انواع نويز در شيمي تجزيه" و همچنين مقاله "نوفه فليكر و انواع آن" را در پارسينه دات نت مرور كنيد.

يك اندازه‌گيري طيف نورسنجي شامل سه مرحله است: تنظيم صفر درصد T، تنظيم صد درصد T و اندازه‌گيري درصد T با نمونه در مسير تابش ( منظور از T عبور است). نوفه مربوط به هر يك از اين مراحل تركيب مي‌شود تا عدم قطعيت خالصي براي مقدار نهايي به دست آمده براي T در اختيار بگذارد.

رابطه زير انحراف استاندارد نسبي اندازه‌كيري غلظت (Sc/C) را به صورت تابعي از انحراف استاندارد مطلق اندازه‌گيري عبور (ST) را نشان مي‌دهد:

 

اين معادله بيان مي‌كند كه عدم قطعيت در اندازه‌گيري نورسنجي غلظت به طريق پيچيده‌اي با اندازه‌گيري عبور تغيير مي‌كند. در بسياري از شرايط عدم قطعيت در اندازه‌گيري عبور ST به T وابسته است و اين موضوع، وضعيت را  از چيزي كه در معادله بالا نشان داده شده است، پيچيده‌تر مي‌سازد. سه حالت براي وابستگي ST به T در نظر گرفته شده است.

 

حالت I: ST = k1

عدم قطعيت‌هاي مربوط به حالت I اغلب با طيف ‌نورسنج‌ها يا نورسنج‌هاي ارزان قيمت فرابنفش و مريي كه به سنجه‌ها يا قرائت‌هاي رقمي با تفكيك محدوده مجهزند، مشاهده مي‌شود. طيف نورسنج‌هاي زير‌قرمز و زير‌قرمز نزديك نيز رفتار حالت I را نشان مي‌دهند. در اين دستگاه‌ها، خطاي تصادفي محدود معمولا از نوفه جانسون در آشكارساز گرمايي ناشي مي‌شود.

جريان تاريك و نوفه تقويت كننده در دستگاه‌هاي طيف نورسنجي معمولا كوچكند و تنها در شرايط فوتو‌جريان‌هاي پايين كه در آنها حساسيت لامپ يا حساسيت فوتوآشكارساز پايين است، قابل توجه مي‌شوند. با چنين شرايطي اغلب نزديك به حدود انتهايي طول‌موج براي يك دستگاه مواجه مي‌شويم.

در اين حالت I، دقت داده‌هاي غلظتي به صورت زير است:

 

واضح است كه دقت يك تعيين غلظت ويژه، حتي اگر دقت دستگاه مستقل از عبور باشد، به بزرگي T بستگي دارد. يك عدم قطعيت نامعين 0.3 % T در طيف نورسنج‌ها يا نورسنج‌هاي با قيمت متوسط نوعي است. انتظار داريم با چنين دستگاه‌هايي، خطاي غلظت 1-2% نسبي باشد. واضح است كه دقت در چنين سطحي را تنها در صورتي مي‌توان به دست آورد كه جذب نمونه بين 0.1-1 قرار داشته باشد.

 جدول زير دقت نسبي اندازه‌گيري‌هاي غلظت به صورت تابعي از عبور يا جذب را براي سه حالت بيان شده، نشان مي‌دهند:

حالت II: ST = k2 √(T2+T)

اين نوع عدم قطعيت اغلب دقت دستگاه‌هاي با بالاترين كيفيت را محدود مي‌سازد. منشاء آن در نوفه شليك است كه هر زمان عبور الكتريسبته شامل انتقال بار در عرض يك اتصال باشد، مانند جريان الكترون‌ها از آند به كاتد يك لوله فوتو تكثير كننده، بايد انتظار آن را داشت.

تاثير نوفه شليك بر Sc، به صورت زير است:

 

 جدول بالا دقت نسبي اندازه‌گيري‌هاي غلظت به صورت تابعي از عبور يا جذب را براي سه حالت بيان شده، نشان مي‌دهد.

توجه شود هنگامي كه نوفه شليك به جاي نوفه جانسون دقت را محدود كند، گستره خيلي بزرگتري از جذب‌ها، بدون اتلاف جدي در صحت مي‌تواند در بر گرفته شود. اين گستره افزايش يافته مزيت عمده‌اي براي آشكارساز‌هاي نوع فوتوني در مقايسه با نوع گرمايي است كه توسط منحني A در شكل نشان داده شده است. دستگاه‌هاي محدود شده با نوفه شليك مانند دستگاه‌هاي محدود شده با نوفه جانسون، داده‌هاي غلظتي خيلي اطمينان‌پذيري در عبورهاي بزرگتر از 95% (يا جذب كمتر از 0.02) به دست نمي‌دهند.

 

حالت III: ST = k3T

يك منبع نوفه از اين نوع، سوق كند در خروجي تابش منبع است. اين نوع نوفه را مي‌توان نوفه لرزشي منبع ناميد. يك منبع نوفه‌ي مهم متداول كه متناسب با عبور است از عدم قطعيت در جايگذاري سل‌هاي نمونه و مرجع نسبت به باريكه، طي اندازه‌گيري‌هاي مكرر عبور، حاصل مي‌شود. تمام سل‌ها نواقص جزيي دارند. در نتيجه، اتلاف‌هاي پراكندگي و بازتابش هنگام قرار گرفتن قسمت‌هاي مختلف پنجره سل در معرض باريكه تغيير مي‌كنند. اين امر به تغييرات كوچكي در عبور منجر مي‌شود. راتمن، كروچ و اينگل نشان دادند كه اين عدم قطعيت اغلب متداول‌ترين محدوديت در صحت طيف نورسنج‌هاي فرابنفش/مريي با كيفيت بالا است. اين اثر همچنين يك منبع جدي عدم قطعيت در دستگاه‌هاي زير قرمز است.

يك روش براي كاهش اثر جايگذاري سل با دستگاه‌هاي دو پرتوي اين است كه سل‌ها را طي درجه و تجزيه از جاي خود تكان ندهيم؛ استانداردها و نمونه‌هاي جديد را بعد از شستن و آبكشي سل‌ها در جا با يك سرنگ وارد كنيم. بايد دقت شود تا از تماس با سل‌ها يا تكان دادن طي اين فرايند اجتناب شود.

در اين حالت تاثير نوفه لرزشي بر Sc به صورت زير است:

 

توجه شود در اين حالت ST با T رابطه مستقيم دارد.


دانشنامه تخصصی شیمی - کمیکا

دکتر ابراهیم مرادی


 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

 • شیمی عمومی
 • طیف سنجی
 • جداسازی و کروماتوگرافی
 • الکتروشیمی
 • شیمی آلی
 • محیط زیست
 • تقویم شیمی
 • مولکول شیمی
 • طیف سنج جرمی
 • شیمی فیزیک
 • شیمی مواد غذایی
 • نانوشیمی
 • شیمی و کامپیوتر
 • شیمی تجزیه
 • مجله علمی ـ خبری کمیکا
 • دانلودها
 • سم شناسی

جدیدترین مطالب

آمار سایت

258374
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
514
1116
1630
249580
15462
27664
258374

آی‌پی شما: 54.147.247.194
امروز: دوشنبه، 27 دی 1395 - ساعت: 18:10:49